Jak pečovat o dětský zadeček aneb účinný boj s opruzeninami

Pokožka miminek je podstatně tenčí než kůže dospělých. Proto také méně odolná a o poznání více citlivá. V oblasti plenek je navíc od narození vystavena extrémní zátěži. Proto je potřeba speciálně těmto partiím věnovat maximální pozornost a péči, a to zejména za účelem prevence vzniku opruzenin. Nejlepší možný scénář totiž je, když díky důkladné péči nedáme opruzeninám vůbec šanci vzniknout. A jak toho tedy docílit?

 

1. Výběrem vhodného typu plen

Obecně, stejně jako u kosmetiky, platí čím méně chemie, tím lépe. Samotný výběr plen je ovšem trochu složitější v tom, že do hry vstupuje kromě tohoto “eko faktoru“ i jakýsi “technologický“ požadavek. Plenky musí perfektně sedět, aby zajistily co nejméně nehod. Chce to zkrátka nějaký čas opakovaně zkoušet, dokud nenatrefíme, když už ne na ideál, tak alespoň na kompromis v podobě plenek, které zachytí vše, co mají, a zároveň budou pokožce co nejvíc svědčit.

 

2. Dostatečnou frekvencí přebalování a větrání

Některé miminko vnímá citlivě situace, kdy jeho plenka není suchá, a říká si o přebalení samo pláčem. Jiné to nechává celkem v klidu. Abychom minimalizovali působení agresivního prostředí na pokožku, je vhodné kontrolovat obsah plenek i u “flegmatických“ miminek každé tři hodiny. Zaznamenáme-li přítomnost stolice v plenkách, přebalujeme okamžitě.  Pokud nám to situace a počasí dovolí, dopřejeme zadečku odpočinek od plenek úplně. Jeho pokožka vám za to bude vděčná.

 

3. Důkladným a současně šetrným čištěním pokožky v kritické oblasti

Zde vám dám jeden užitečný tip; šetří pokožku miminka i vaši peněženku. Zahoďte vlhčené ubrousky, parfémované a často napuštěné nesmyslnou chemií, a kupte si balení Perlanu. Ten si nastříhejte na formát vyhovující velikosti a mějte ho společně s nádobkou vody připravený na přebalovacím pultu.

 

Do nádobky s vodou kápněte několik kapek přírodního olejíčku pro miminka a maminky Vujo Frischling a pomocí Perlanu namočeného do tohoto roztoku očistěte pokožku zadečku vašeho miminka, kdykoliv bude potřeba. Díky olejíčku obsaženému ve vodě bude Perlan po pokožce hezky klouzat a zadeček dostatečně očistíte bez zbytečného drhnutí kůže. To pomůže zachovat její vrchní ochrannou vrstvu. Budete mít navíc jistotu, že na pokožku nenanášíte žádnou chemii, ale naopak směs blahodárných olejů a vitamínu E.

V neposlední řadě vás tento postup bude stát podstatně méně peněz než opakovaný nákup balíčků čisticích ubrousků. Ty si raději nechte třeba pro cestování. A zde se nezapomeňte ujistit, že jste vybrali takové, které jsou napuštěny pouze vodou, popř. pouze přírodními látkami jako aloe vera apod., a že pokožce vašeho miminka zbytečně neškodí. 

 

4. Dostatečným ošetřováním/mazáním zadečku

Produkty k ošetřování zadečku by měly být účinné, ale zároveň šetrné. Hledání krému, jehož složení bude odpovídat certifikované přírodní kosmetice, a současně nedovolí vzniknout opruzeninám, se může změnit v nadlidský úkol. Mně osobně se nedařilo takový produkt najít až do batolecího věku mého dítka.

Vy naštěstí hledat nemusíte. Přesně takový krém na zadeček totiž najdete přímo v naší nabídce ZDE. Jeho složení, skládající se ze směsy organických olejů a zinku, si zaslouží jedničku s hvězdičkou. Konzistence je hutnější, takže stačí nanést opravdu maličko k dosažení skutečně důkladné ochrany.  

 

Praktické je i balení, které vás nenutí namáčet prsty do zásobníku s krémem ani složitě šroubovat uzávěry. Jednoduše otevřete, nanesete na prst, zavřete a mažete :-). Účinná směs olejů, heřmánek, bambucké máslo a aloe vera se postarají o zbytek.

V neposlední řadě oceníte i samotnou velikost produktu. Krém se totiž pohodlně vejde i do menší taštičky. A ten divočáček na obalu? Toho si zase určitě zamilují všechny vaše dětičky.