Vydatných seznamů, co si určitě brát/nebrat do porodnice, pluje internetem celá řada. Nebudu sem proto dodávat další. Nedá mi to ale nesepsat pár maličkostí, z nichž mi většina během mých dní v porodnici docela dost chyběla, a které bych si v případě dalšího výletu směr Apolinář s sebou stopro zapakovala.
1. Voda ve spreji
O rozprašovači s vodou (klidně i na kytky) jsem během porodu i po něm snila víc než Fráňa Šrámek ve Splavu o lásce. Myslím, že nakonec i manžel, který mi hodiny a hodiny opakovaně ždímal mokrý ručníky na obličej, by za něj platil zlatem. Za mě absolutní "MUST HAVE" a bez něj bych už znovu rodit nešla. Můžete dle preferencí zvolit třeba květovou vodu s rozprašovačem, pokud byste kromě osvěžení zatoužily i po nějaké přírodní vůni nebo, a to je i má osobní preference, čistou termální vodu ve spreji (skvělá je například Avene). Stejně tak si můžete pořídit samotný rozprašovač a naplnit ho kohoutkovou vodou. Účel to zcela jistě taky splní a vy ušetříte.
2. Overálek 50, popř. 56
Většina porodnic avizuje, že není potřeba si brát s sebou vlastní oblečení pro miminko kromě toho na cestu domů. A je pravda, že oblečení porodnice opravdu poskytnou v míře, v jaké je třeba. Ale není nad to mít s sebou vlastní rezervu (nebo i dvě), a sice pro případ nějaké té přebalovací nehody (a že se při frekvenci přebalování novorozeňat lehce stanou). Ušetří vám to totiž zbytečné cesty z vašeho pokoje na sesternu, a že i těch pár metrů se po porodu může zdát jako docela dlouhej vejšlap.
3. Bavlněné rukavičky
Na využití bavlněných rukaviček pro miminko jako prevence proti škrábnutí se názory hodně různí. Já je s sebou zabalený neměla a moje holčička vypadala po pár dnech, jako kdybych jí na hraní dala kotě. Nebo spíš ji kotěti. Takže za mě rukavičky určitě ANO!
4. Gel na intimní partie
Jasný. Tohle napadne leckoho. Ale konkrétně na poporodní péči je opravdu důležité přibalit produkt, který máte skutečně vyzkoušený a ověřený. Takový přípravek by měl být totiž maximálně šetrný, ideálně s hojivými účinky. Existují dokonce produkty, které jsou určeny speciálně na poraněnou hráz. Jedním z nich je Herbalon s dubovou kůrou a musím říct, že jsem na něj slyšela jen samé ódy (sama jej odzkoušený nemám). Mně skvěle posloužil gel od mé oblíbené značky laSaponaria, který používám i mimo porod. Je v BIO kvalitě, vhodný pro citlivou pokožku a s antibakteriálními účinky.
5. Müsli tyčinky, sušené ovoce, hroznový cukr
Tohle byl takový trojboj, který mě opravdu držel nutričně nad vodou po dobu celého pobytu v porodnici. Jen čirou náhodou jsem si s sebou přibalila větší množství než malé. Obzvlášť ty tyčinky (pro mě neznámý brand z Lidlu) mě dvakrát doslova zachránily, když přede mnou přistálo něco, co ani s notnou dávnou fantazie jako oběd prostě nevypadalo.
6. Hojivý olejíček na bradavky
Pokud se maminka rozhodne kojit, bradavky se často začnou ozývat během několika prvních dnů. Já jsem až na takovou bolest připravená nebyla, takže jsem to řešila dost provizorně Bepanthenem. Proti tomu nemám jinak vůbec nic, ale na tohle se až tolik nehodí. Zejména během prvních dnů jede frekvence kojení na stovky megahertz, takže sotva jsem namazala, hned jsem zase utírala a všechny ty bolístky si drhla ještě víc. Speciální olejíčky pro tento účel mají kromě odpovídajícího složení tu výhodu, že je nemusíte tak zarytě (potažmo vůbec) odstraňovat před tím, než jdete ten den už po desátý kojit.
7. Dudlík(y)
Lehce kontroverzní téma a zaryté odpůrkyně dudlíků nemusí číst dále. Ale pokud mezi ortodoxní odmítačky nepatříte, doporučila bych si dudlík prostě přibalit, v ideálním případě dvě různé značky (kdyby třeba první z nich miminku nesedla). To, že si dudlík(y) zabalíte vám ani neubere místo v tašce a ani to neznamená, že jakmile se přestřihne pupeční šňůra, roubujete ho miminku do pusy. Klidně můžou zůstat celou dobu nevybalené a nepoužité je zase dovezete domů. Ale můžou taky nastat situace (a byl to i můj případ), že prostě miminko není z nějakého důvodu k utišení. Když pak první noc rodíte, druhou noc tišíte, třetí noc…..tasíte dudlík :-D
Ještě by mě sice pár věcí napadlo, abych to doplnila do pověstného desatera, ale to už bych vám zásadně odtajnila, jakým směrem se vydává mé přemýšlení o dárkové (a zároveň samozřejmě “super-praktické“) krabičce PRO MAMINKY. Každopádně jestli máte i vy nějakých svých TOP 5 produktů, kterým byste vskutku požehnaly, budu moc ráda když se taky podělíte!