Po porodu ke zdravým vlasům

Bebe a vlasy. Vlasy maminek, abych byla přesná. Téma, které se více či méně dotkne většiny žen v poporodním období. Mě konkrétně se dotklo rozhodně víc než míň. Proto jsem se svoje poznatky, nasbírané informace a kompletní cestu zpět k jakž takž zdravým vlasům rozhodla sepsat i sem. Předem chci zdůraznit, že já sama nejsem ani lékař ani zdravotník. Vše, co zde budu prezentovat, jsou čistě moje poznatky a získané zkušenosti, informace posbírané z nejrůznějších článků publikovaných na internetu či moudra získaná od lékařů z řad členů rodiny!

Téměř každá žena procházející těhotenstvím zaznamená, že se jejím vlasům daří neobvykle dobře. Těší se dobrému zdraví a vypadávají méně než obvykle. Důvodem je zvýšená hladina estrogenu. Následkem toho vlasy, které by za normálních okolností přirozeně vypadly, drží na svém místě. O to větší šok pak přichází několik měsíců po porodu, kdy ve velkém odcházejí nejen tyto “uměle setrvávající" vlasy z dob těhotenství, ale často s sebou berou i ty ostatní. Je to častý jev a v medicíně má dokonce své označení jako poporodní alopecie (alopecie = onemocnění, při kterém dochází ke zvýšenému vypadávání vlasů). Dobrou zprávou je, že se jedná o jev přirozený a také dočasný. Vypadávání se často samo zmírní a vlasy se většinou vrátí do původního stavu bez nutnosti výrazných zásahů. Většinou, ale neznamená vždycky…

Když mi vlasy začaly zhruba pět měsíců po porodu padat, nijak mě to neznepokojilo. Počítala jsem s tím. Plně jsem kojila a měla v plánu v tom i pokračovat. Na nějaké extra experimentování s různými doplňky stravy jsem tudíž neměla moc prostoru. Nezbylo mi tedy nic jiného, než se spokojit s vitamíny pro těhotné a kojící, které samy o sobě obsahují i vitamíny zásadní pro zdraví samotných vlasů jako B6, B12 nebo zinek. V mém případě ale, co se čistě vlasů týče, užívání těchto doplňku zanechalo téměř nulový efekt. Vlasy padaly ve velkém dál a dál a nezdálo se, že by to mělo tendenci přestávat. Jediné, co mě trochu uklidňovalo, byl fakt, že mi celkem hbitě rostly vlasy nové.

Patnáct měsíců po porodu jsem přestala kojit. Můj porost v tu dobu vypadal zhruba tak, jako bych si na krátké vlasy nechala nepovedeně nainstalovat prodloužené prameny. Doufala jsem, že se po odstavení miminka hormonálně srovnám, a tato nově nabytá hormonální rovnováha blahodárně zapůsobí i na můj porost. Bohužel se tak nestalo a vlasy padaly dál a dál. Dnes bych komukoliv v takové situaci doporučila navštívit trichologa (trichologie = obor, který se věnuje zdraví a hygieně vlasů). To jsem ale já neudělala a zpět ke zdravým vlasům jsem si dopomohla svépomocí. Což ale, domnívám se, trvalo dýl než kdybych se byla řídila profesionálními radami.

Jaké konkrétní kroky mi pomohly ke zdravějším vlasům detailněji popíšu níže. Protože jsem je aplikovala jak současně, tak odděleně, mám i hrubou představu o tom, jak velký vliv jednotlivá opatření na stav mých vlasů měla (vyjadřuji v % v závorce).

 

1. Doplňky stravy (vitamínové nálože)

Začala jsem užívat volně prodejný léčivý přípravek Milgamma N. Obsahuje trojkombinaci vitamínů B1, B6 a B12, kterých má opravdu hodně vysoké dávky (mnohonásobně vyšší než je doporučená denní dávka). Proto se rozhodně nedoporučuje užívat tento doplněk ani v těhotenství ani během kojení. K tomu jsem doplnila kyselinu listovou, což je také jeden z vitamínů B. (35%)

 

2. Změna vlasové kosmetiky

Pořídila jsem si speciální šampon zabraňující vypadávání vlasů. Zde je důležité zmínit, že je opravdu efektivní spojit mytí vlasů  s několikaminutovou masáží hlavy, a tím i nechat samotný šampón působit delší dobu. Navíc díky masáži důsledně prokrvíme vlasovou pokožku, tím i vlasové kořínky, což opět je způsob, jak bojovat proti vypadávání. Vyzkoušela jsem několik značek s různými účinnými látkami a nejvíce se mi osvědčil Insight Loss Control Fortifying Shampoo - šampon proti vypadávní vlasů. (15%)

https://www.uvlasku.cz/insight-loss-control-fortifying-shampoo-sampon-proti-padani-vlasu/?variantId=18779&gclid=Cj0KCQiAz9ieBhCIARIsACB0oGLHBl33OrhVlpX0BKbjOc56JI4u_cclTlSjD2nti740VNMFCy06K7caAjSKEALw_wcB

 

3. Opět kosmetika

V DM jsem natrefila na vlasovou vodu z lopuchu značky LUNA. Stojí doslova pár korun, tak jsem si řekla, že za zkoušku nic nedám. Světe div se, i tahle finančně nenáročná vodička v kombinaci s masáží určitě přispěla k částečnému omezení vypadávání. Aplikuju po umytí vlasů a opět důkladně promasíruju vlasovou pokožku. Zejména tam, kde mi vlasy mají tendenci padat nejvíce, tj. na temeni hlavy a po stranách. (20%) 

 

4. Omezení lepku

Na tohle jsem přišla úplnou náhodou, která vůbec nesouvisela s mou snahou hledat řešení pro mé chátrající vlasy. Ale nemohla jsem si nevšimnout, že po měsíci, kdy jsem komplet vysadila lepek, mi vlasy téměř přestaly padat. Když jsem najela zpět na svůj původní jídelníček, vlasy padaly opět podstatně víc. Na základě toho jsem si dokonce nechala udělat testy na celiakii (celiake = nesnášenlivost, intolerance lepku). S negativním výsledkem. Přestože mi tedy z medicínského pohledu lepek nijak neškodí, na mé vlasy to má zásadní vliv. Zda se něco událo v mém těle během těhotenství, kojení, těžko říct. Lepek se tedy snažím minimalizovat, ale určitě nemůžu tvrdit, že jsem na stoprocentní bezlepkové dietě. (30%)

 

Obecně jsem díky své cestě za zdravými vlasy došla k přesvědčení, že největší vliv na zdraví vlasů má léčba zevnitř. Jakoukoliv kosmetiku (šampóny, vodičky, séra) považuji pouze za jakési doplnění. Pokud máte nedostatek vitamínů nebo hormonální problém, žádný vlasový přípravek vám nadměrné padání vlasů nevyřeší. Zároveň však rozhodně netvrdím, že kosmetické přípravky efekt nemají. Navíc jejich veliká výhoda je, že se dají bez obav užívat během těhotenství i kojení. 

Co se týče velké nálože vitamínů B, dlouho převládal názor, že vitamín B je pro tělo zcela neškodný téměř v jakémkoliv množství. I dnes vám toto potvrdí řada lékařů. Já jsem ovšem dohledala poměrně nové studie, které potvrzují, že dlouhodobé užívání vysoce nadměrného množství právě vitamínů B může zvýšit riziko rakoviny (zdroj: https://cancer.osu.edu/news/long-term-high-dose-vitamin-b6-b12-use-associated-with-increased-lung-cancer-risk-among-men). Jiné zdroje zase uvádějím, že vysoké dávky tohoto vitamínu užívané dlouhodobě můžou mít negativní vliv na játra, nervovou soustavu, pokožku, další typy rakovin a obecně se mohou stát pro naše tělo toxickými. Nemyslím si, že zrovna dvou/tříměsíční kůra, a to i opakovaně, by nás měla znepokojovat (ale opět opakuji, nejsem ani lékař ani zdravotník), jen je dobré mít na paměti staré známé přísloví “Všeho moc škodí “!